19 June 2024, Wednesday

»Genç Madenci Haber


 
Toplam 138 adet.

EĞİTİM BİR ÜLKENİN TEMELİDİR, GÖZDEN ÇIKARILAMAZ!

14.02.2023)

TMMOB Maden Mühendisleri Odası öğrenci örgütü Genç Madenci olarak yürütülen dayanışma çalışmalarında örgütlü gücümüzle birlikte halkımızın yanında olduğumuzu belirtiyor; T.C. Anayasa’ sı ile güvence altına alınmış olan eğitim öğrenim hakkımızın gasp edilmesini kabul etmediğimizi tüm kamuoyuna ilan ediyoruz.

STAJDA ÖĞRENCİ KORUNMALI, EMEĞİNİN HAKKI VERİLMELİDİR!

09.01.2023)

Günümüzde öğrencilerin karşı karşıya kaldığı ve mücadele etmek zorunda olduğu başlıca problemlerin içerisinde staj ve uygulamalı eğitimlere büyük önem arz etmektedir. Uygulamalı eğitime oldukça ihtiyaç duyulan mühendislik fakültelerinde, bu ihtiyacın karşılanma oranı oldukça düşüktür. Üniversitelerin staj uygulamasını zorunlu kıldığı fakültelerde öğrenciler, bireysel çabalarıyla staj bulma sürecini ilerletme çabasındadır. Genç Madenci Üniversite Öğrenci Temsilcilerinin katılımıyla hazırladığımız ankete göre, öğrencilerin %72‘si stajını kişisel bağlantıları aracılığıyla bulduğunu ifade etmiştir. Bu konuda, üniversitelerin ilgili staj koordinatörlüklerinin verdiği destek oranı ise %9 gibi bir oranla oldukça yetersiz kalmaktadır.

2022 - 2023 ÖĞRENİM DÖNEMİ 1. ÖĞRENCİ TEMSİLCİLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

13.12.2022)

10 Aralık 2022 Cumartesi günü, Oda Genel Merkezimizde öğrenci temsilciler toplantısı gerçekleştirilmiştir. Genç Madencinin örgütsel işleyişinin ve ihtiyaçlarının ele alındığı toplantıya Bülent Ecevit Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Maden mühendisliği bölümleri öğrenci temsilcileri ve yardımcıları ile; İstanbul Teknik Üniversitesi Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü öğrenci temsilcisi ve yardımcısı katılmıştır.

DEMOKRATİK,ÖZGÜR VE BİLİMSEL ÖĞRENİM İÇİN YÖK KAPATILSIN!

06.11.2022)

Üniversiteler; eğitim, öğretim ve Ar-Ge gibi konulardaki önemli görevleri ile her toplum açısından çok kritik bir konumda bulunmaktadır. Özellikle mesleki açıdan nitelikli genç kitlenin üniversitelerde olması toplumsal dinamikleri tetikleyecek bir unsur olarak da üniversitelere ayrı bir önem kazandırmaktadır.

YÜKSEK ÖĞRETİM, İKTİDAR VE SERMAYENİN ELİNDE BİR ARAÇ HALİNE GELMİŞTİR

06.09.2022)

İktidarın gölgesindeki Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) 15 Ağustos 2022 tarihinde açıkladığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2022 tercih sonuçları ile bir kez daha göstermiştir ki, iktidarın uyguladığı her ile bir üniversite modeli iktidarın ve sermayenin çıkarları doğrultusunda oluşturulmuş, Türkiye’nin geleceğini baltalayan, gençlerin ülkelerinden uzaklaşmasına yol açan, bilimden uzak, çarpık bir uygulamadır.

KAZA DEĞİL İŞ CİNAYETİ

24.08.2022)

15.08.2022 tarihinde yaşanan fırtına nedeniyle, stajının ilk gününde, inşaatta devrilen kolon kalıplarının altında kalarak hayatını kaybeden Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği öğrencisi Taha Öztürk arkadaşımız hayatını kaybetmiştir.

ODAMIZ ÖĞRENCİ ÖRGÜTÜ GENÇ MADENCİ TARAFINDAN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ KONULU SÖYLEŞİ DÜZENLENECEKTİR.

04.05.2022)

Odamız öğrenci örgütü Genç Madenci tarafından, 7 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00`da, yeni hizmet binamız olan Yüksel Caddesi No: 40 da "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" konulu söyleşi düzenlenecektir. 

47. DÖNEM GENÇ MADENCİ FAALİYETLERİ

20.01.2022)

47. Dönem Genç Madenci faaliyetleri kapsamında 14 adet teknik ve sosyal konuları içeren söyleşi gerçekleştirmiştir.

KARANLIĞA KARŞI AYDINLANMANIN, GERİCİLİĞE KARŞI BİLİMİN VE ANADOLU HALKLARINI BİRLEŞTİREN YURTSEVERLİĞİN ZAFERİ KUTLU OLSUN.

30.08.2021)

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genç Madenci Örgütlülüğü olarak; bu kutlu zafer için Atatürk ve silah arkadaşlarına minnetlerimizi sunar, tüm halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlarız.

UZAKTAN EĞİTİM DÖNEMİNDE ÖĞRENCİLERİN SORUNLARINI GÖRMEZDEN GELEN İKTİDAR VE YÖK, ÖNÜMÜZDEKİ EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİNDE SAĞLIK AÇISINDAN GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALARAK YÜZ YÜZE EĞİTİMİN ŞARTLARINI OLUŞTURMALIDIR.

21.08.2021)

Ülkemizde ilk vakanın görüldüğü 11 Mart 2020 tarihi ile birlikte koronavirüs pandemisi hayatımıza girmiştir. Salgın nedeniyle insanlar hayatlarını kaybetmiş, başta sağlık olmak üzere eğitim, ekonomi ve diğer  birçok alanda olumsuz ve derin etkiler bırakmıştır. İktidarın yoksulu ve dar gelirliyi görmezden gelen uygulamalarıyla salgın döneminde çalışmak zorunda bırakılan veya işini kaybeden birçok emekçiye ve dar gelirli vatandaşa salgının ekonomik yükü yüklenirken, okulların uzaktan eğitime geçmesiyle birlikte zaten var olan fırsat eşitsizliği öğrenciler arasındaki bölgesel ve ekonomik farklılıklardan dolayı internete ve teknolojik cihazlara ulaşamamanın açtığı sorunla daha da derinleşmiştir.

ODTÜ ve Hacettepe Maden Mühendisliği Bölümü öğrencileri için zoom üzerinden çevrimiçi bir  tanışma toplantısı düzenlenmiştir.

29.03.2021)

7 Mart 2021 tarihinde ODTÜ ve Hacettepe Maden Mühendisliği Bölümü öğrencileri için zoom üzerinden çevrimiçi bir  tanışma toplantısı düzenlenmiştir.

TÜM ÖĞRENCİLERİN EŞİT İMKANLARDA ÖĞRENİMLERİNİ SÜRDÜRECEĞİ ÖZGÜR BİR ÜNİVERSİTE ORTAMI SAĞLANMALIDIR

05.01.2021)

Rektör atamalarıyla üniversiteleri siyasi parti teşkilatına dönüştürmeyi amaçlayan iktidar ve YÖK,uzaktan eğitimde ortaya çıkan eşitsizlikleri gidermeli,tüm öğrencilerin eşit imkanlarda öğrenimlerini sürdüreceği özgür bir üniversite ortamını sağlamalı,üniversite yönetimlerini kayyumlarla değil seçilmiş rektörler ile yürütmelidir.

BUGÜN 4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ

04.12.2020)

4 Aralık Dünya Madenciler Günü vesilesiyle madenlerde hayatını kaybeden tüm maden emekçilerini saygı ile anıyor ve tüm maden emekçilerinin Dünya Madenciler Günü’nü kutluyoruz.

ANKARA,ESKİŞEHİR VE KÜTAHYA YERELİNDE GENÇ MADENCİ TOPLANTILARI YAPILDI

05.11.2020)

ANKARA,ESKİŞEHİR VE KÜTAHYA YERELİNDE GENÇ MADENCİ TOPLANTILARI YAPILDI

İKİNCİ ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ İÇİN UYGULANAN YÜKSEK TUTARLI HARÇ ÜCRETLERİ KABUL EDİLEMEZ

25.09.2020)

Eğitim anayasal ve evrensel bir haktır. Mevcut iktidarlar ve yöneticiler yurttaşlarının eğitim hakkına eşit ölçüde ulaşmasını sağlamakla yükümlüdürler. Paralı eğitim fırsat eşitliğini engelleyen unsurların başında gelmektedir. Eğitimin paralı hale getirilmesi eğitimi ticarethane, öğrencileri de müşteri olarak gören anlayışın somut bir göstergesidir.

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ ETKİNLİĞİMİZİN İKİNCİSİ "MADEN MÜHENDİSLERİNİN ÖZEL ÇALIŞMA ALANLARI" KONU BAŞLIĞI İLE DÜZENLENDİ

19.06.2020)

Genç Madenci Örgütlülüğünün "ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ" adı altında organize ettiği; "Maden Mühendisliği Meslek Alanları"nı tanıtmaya yönelik Maden Mühendislerinin Özel Çalışma Alanları konu başlıklı söyleşi 18 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ ETKİNLİĞİMİZİN İLKİ "MADEN MAKİNALARI SATIŞ VE PAZARLAMA" KONU BAŞLIĞI İLE DÜZENLENDİ

11.06.2020)

Genç Madenci Örgütlülüğünün "ÇARŞAMBA SÖYLEŞİLERİ" adı altında organize ettiği; "Maden Mühendisliği Meslek Alanları"nı tanıtmaya yönelik Maden Makinaları Satış ve Pazarlama konu başlıklı söyleşi 10 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

HER TÜRLÜ BASKIYA VE SİYASİ DİZAYN OPERASYONLARINA KARŞI MÜCADELEDE ODAMIZ VE TMMOB İLE OMUZ OMUZAYIZ. MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR.

08.06.2020)

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Genç Madenci Örgütlülüğü, Cumhurbaşkanı` nın talimatıyla TMMOB`ye ve diğer meslek birliklerine yönelik yasa değişikliği tartışmalarına ilişkin olarak basın açıklaması yaptı.

ESKİŞEHİR`DE "DÜNYA`DA VE TÜRKİYE`DE KÖMÜR" KONULU SÖYLEŞİ DÜZENLENDİ

28.11.2019)

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde eğitimini sürdüren Genç Madencilerin organize ettiği Dünya’da ve Türkiye’de Kömür konulu söyleşi 27 Kasım 2019 tarihinde Makina Mühendisleri Odasının Eskişehir Şubesinde gerçekleştirildi.

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ`NDE GENÇ MADENCİ TOPLANTISI YAPILDI

14.11.2019)

Genç Madenci örgütlenme faaliyetleri kapsamında Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü`nde bir toplantı düzenlendi.

KÜTAHYA DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ`NDE GENÇ MADENCİ TOPLANTISI YAPILDI

25.10.2019)

Genç Madenci örgütlenme faaliyetleri kapsamında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü`nde bir toplantı düzenlendi.

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA

COPYRIGHT © 2006-2023 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90